Вплив гаджетів на дітей
Сучасний світ важко уявити без електронних гаджетів. Отже і сучасні діти звикають до таких пристроїв буквально з пелюшок.
Комп’ютери, планшети, смартфони, електронні книги та інші цифрові пристрої є сьогодні практично у кожної людини. Вони спрощують наше життя та допомагають економити час. В багатьох сім`ях батьки за допомогою гаджетів відвертають увагу дітей, щоб зайнятися побутовими справами. Безперечно, це дуже зручно, але надмірне захоплення цифровими пристроями шкодить, в першу чергу, психічному здоров’ю дитини.
Важко зрозуміти, де проходить грань між безпечним, корисним і надмірним використанням технологій.
Американські психологи стверджують, що сьогоднішні підлітки можуть опинитися на межі кризи психічного здоров’я. Вони розповідають, що у тих, хто проводить багато часу за екранами, виникає апатія до навколишнього світу, часті перепади настрою або агресія.
У школярів, які активно користуються соціальними мережами, збільшується ризик виникнення депресії на 27%. Психіка дітей і підлітків нестабільна і знаходиться на стадії становлення, тому дуже важливо намагатися уберегти їх від негативних впливів в мережі. У той час як ті, хто займається спортом, відвідує різні гуртки або вчить домашнє завдання, значно скорочують свій ризик.
До плюсів використання гаджетів для дітей можна віднести:
- Можливість раннього навчання;
- Використання актуальних знань та ідей;
- Доступ до соціальних зв’язків;
- Нові знайомства та контакти.
- Поліпшуються когнітивні навички: здатність обробляти інформацію, міркувати, аналізувати ситуацію.
До мінусів використання гаджетів для дітей можна віднести :
- Порушення сну як наслідок тривалої роботи біля комп’ютера, ноутбука, планшета;
- Погіршення концентрації уваги, синдром гіперактивності;
- Зниження здібностей до навчання;
- Зростання частоти випадків розвитку депресивних станів;
- Збільшення кількості дітей з надлишковою масою тіла;
- Порушення зору ,постави;
- Ризики, пов’язані із отриманням небезпечної інформації (контент зі сценами жорстокості та насилля, порнографічного характеру, пропаганди куріння чи алкоголізму);
- Відкритість особистих даних користувача для широкого загалу.
Батьки можуть вжити таких заходів, щоб уберегти своїх дітей від залежності.
- Обмежте час, який діти проводять за телефоном та іншими гаджетами. Подумайте про встановлення чітких часових обмежень, щоб не було суперечок, коли пора зупинитися.
- Не користуйтеся ґаджетами при дитині - цим ви подаєте поганий приклад.
- Контролюйте пошуковий контент дітей на телефоні. Відмовтесь від ігор та відео із великою кількістю відволікаючої реклами та контенту, що містить сцени жорстокості.
- Вимикайте телевізори, комп’ютери, прибирайте з рук телефони, якщо не використовуєте їх саме в цей момент.
- Телефон не має стати засобом вгамування істерик. В протилежному випадку можливі проблеми із саморегуляцією – адже дитина не навчиться самостійно долати емоційні стани;
- Не давати смартфони та планшети дітям віком до 2 років;
- Збільште час фізичної активності на відкритому повітрі. Дітям молодшого віку рекомендується проводити на відкритому повітрі в середньому три години на день.
- Робіть дітям перерви для зору. Рекомендується робити гімнастику для очей, при необхідності використовувати очні краплі.
- Переконайтеся, що ваша дитина висипляється вночі. Відмовтесь від телефону як мінімум за годину до сну.
- Заохочуйте особисте спілкування, яке допомагає дітям розвивати свої соціальні навички та здатність до спілкування
- Проведіть з дитиною плідне словесне спілкування про недоліки надмірного використання смартфонів.
- Заведіть домашню тварину, вона відволікатиме дитину від ґаджета.
Отже, в усьому важливий баланс. В умовах сучасного світу неможливо (і навіть неправильно) бути зреченним від цифрових технологій. Вони одночасно можуть як розвивати здібності дитини , так і деструктувати. Тому, батькам важливо ретельно стежити за поведінковими особливостями своєї дитини, і, в разі необхідності, звернутися до фахівця.