Грибне полювання вже захопило вас, і ви готові «пірнати» під кожне дерево, відшукуючи грибні місця. Та не спішіть наповнювати свій кошик грибами, які потрапляють під руку.

     Серед їстівних часто трапляються й отруйні. Кожному відомо якого лиха можуть накоїти останні. Тому кожен повинен пам’ятати, що збирати гриби можна тільки у тому випадку, коли добре знаєш їх характерні особливості – зовнішній вигляд, колір, запах. Якщо виникає навіть незначний сумнів, краще залишити підозрілий гриб, щоб запобігти нещасному випадку.

     А тому слід запам’ятати характерні особливості отруйних та неїстівних грибів.

     БЛІДА ПОГАНКА. Найотруйніші гриби. Всі поганки мають тонку ніжку з «комірцем» і бульбо подібним потовщенням біля основи, замкнутим наче в мішок.

     НЕСПРАВЖНІ ОПЕНЬКИ. Всі вони мають жовто-сіру шапку, в центрі – іржавого кольору, без лусочок, жовтувато-зеленуваті пластинки.

     ЖОВЧНИЙ ГРИБ. У нього на ніжці темний сітчастий малюнок, низ шапки рожевий, м’якоть гірка.

     МУХОМОРИ:

     «Червоний». Унього червона шапка з білими плямами-лусочками, внизу ніжки – потовщення, у верхній частині – кільце;

     «Пантерний». Шапка сіро-бура або зеленувата з маленькими білими лусочками, пластинки білі, ніжка біла з кільцем біля верхньої частини та потовщенням у нижній частині, замкнутим наче в мішок;

     «Порфировий». Схожий на шампіньйон, але ніжка у мухомора тонка, запах неприємний, луски на шапці часто немає.

     Умовно їстівні гриби – ЗМОРШКИ і СМОРЖІ – можна споживати тільки після відповідної термічної обробки. Взагалі їсти сирі гриби, в т.ч. й сироїжки, не рекомендується.

     У хворих, що отруїлися грибами, спостерігають такі спільні ознаки недуги: біль всередині, розлад шлунку, нудота, починається блювота, людина відчуває загальну слабкість. Спостерігається також зміна зіниць. Одна стає вужча, друга – ширша. Буває, що іноді у хворого з’являються зорові і слухові галюцинації, конвульсії, марення. Після збудження наступає втрата свідомості, при цьому спостерігається посмикування деяких м’язів, найчастіше обличчя і пальців рук.

     До того, як прийде лікар, хворому треба прикласти до живота і ніг грілки, як найшвидше промити шлунок: дати випити хворому 3-4 склянки солоної води, а тоді викликати блювоту. Процедуру повторювати декілька разів.

     Ні в якому разі не дозволяється давати хворому спиртні напої, бо від них посилюється всмоктування грибної отрути із кишечника в кров.

     В жодному разі не давайте грибів дітям.

 

     Памятайте народну мудрість: береженого Бог береже !

 

Лікар з загальної гігієни

 Косівсько-Верховинського міжрайонного відділу

 ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»   

                                                    Володимир  БОВИЧ                                                                           

Фото без опису