ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

про

“Монумент Повстанської Слави” на місці переможного бою “Березівської Сотні” вояків УПА під командуванням Мирослава Симчича “Кривоноса” в с. Люча, присілок Рушір (Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області).

Зі слів Мирослава Симчича-Кривоноса (Псевдо Кривоніс), у 1945 році поки основні повстанські сили зводили запеклі бої в Космачі, кілька сотень повстанців стало заставами на підступах до села, оскільки підмога енкаведистам, найімовірніше, прибуде зі сторони Яблунова. Шлях з Яблунова до Космача випало оберігати Березівській сотні (під командуванням Дмитра Негрича (Псевдо «Мороз». Власне боєм було доручено керувати Мирославу Симчичу (Псевдо Кривоніс). Влаштувавши засідку ворогам, повстанці розібрали дерев’яний міст, де вночі зупинилася колона машин енкаведистів, і по них повстанці потужно вдарили зі схилів гір. Тут загинув генерал М.Дергачов, який керував операціями вивезення кримських татар. Загинуло триста сімдесят більшовиків, п’ятдесят замерзло і п’ятдесят померло від тяжких ран у шпиталях. Березівська сотня втрат у бою зазнала невеликих, проте однаково тяжких. Загинули Сірко-Василь Вівчарук з Баня-Березова та Явір-Микола Скільський з Середнього Березова. А ще поліг хлопець з Стопчатова, стрілець третьої чоти. Цей бій є зразком мілітарної майстерності у плані влаштування засідок. На місці цього славетного бою встановлено величний пам’ятник (скульптор Петро Штайєр). Опришок, символ героїчно-визвольних змагань багатьох поколінь, високо підняв меч, щоб відрубати голову змію, який вплутався в його ноги. Змій символізує ворога.