Дезінфекційні заходи при гострих кишкових інфекціях.

 

    Дезінфекція є обов’язковим протиепідемічним заходом у боротьбі та профілактиці кишкових інфекційних хвороб, яка включає в себе власне дезінфекцію (знезараження) – знищення в середовищі життєдіяльності людини патогенних і умовно-патогенних мікроорганізмів, які є збудниками гострих кишкових інфекцій, та дезінсекцію - знищення комах, які є їх переносниками. Метою дезінфекції є розрив механізму передачі збудників кишкових інфекцій на шляхах їх передачі.

  Гострі кишкові інфекції (ГКІ) – це велика група інфекційних хвороб, які викликаються різноманітними мікроорганізмами, об'єднані подібним характером проявів у вигляді порушень роботи шлунково-кишкового тракту та ознаків інтоксикації, основними клінічними проявами є нудота, блювота, біль в животі, пронос, загальна слабкість та підвищення температури тіла.

   Фекально-оральний механізм передачі інфекції здійснюється трьома шляхами: харчовим (аліментарним) – під час споживання інфікованих продуктів, що містять збудники або його токсини; водним – у разі вживання чи заковтуванні при купанні в відкритих водоймах інфікованої води; контактно-побутовим – через брудні руки або інфіковані предмети.

   Тривале виживання збудників ГКІ у зовнішньому середовищі ставить ці інфекції в ряд найбільш розповсюджених та потребує проведення протиепідемічних (осередкових) дезінфекційних заходів. Розрізняють дві форми осередкової дезінфекції: поточну та заключну.

  Поточні дезінфекційні заходи – проводяться систематично в житлових приміщеннях під час амбулаторного лікування хворих чи бактеріоносіїв ГКІ до моменту видужання хворого та припинення бактеріовиділення. Поточна дезінфекція проводиться декілька разів на день членами сімей хворих чи особами, які доглядають за хворими, бактеріоносіями або самими хворими ГКІ. Організовує проведення поточної дезінфекції дільничний медичний персонал, який здійснює інструктаж щодо методів знезараження та контроль за виконанням призначених заходів.

Основні протиепідемічні заходи при поточній дезінфекції включають:

  • ізоляцію хворого в окрему кімнату чи в її відгороджену частину;

  • виділення окремої білизни, рушників, предметів догляду, посуду (посуд та предмети догляду за хворим зберігають окремо від посуду членів сім’ї);

  • окреме утримування та збір брудної білизни хворого від білизни членів сім'ї;

  • дотримання чистоти в приміщеннях та місцях спільного користування;

  • використання окремого інвентарю для прибирання кімнати хворого та туалету;

  • проведення знезараження виділень (блювотних мас, фекалій, сечі та об’єктів навколишнього середовища - посуду, предметів догляду за хворим, білизни, іграшок, суден, інвентарю для прибирання, ручок дверей, меблів, приміщення тощо), застосовують найбільш прості способи: кип'ятіння у 2% розчині соди впродовж 15 хвилин, вологе прибирання з використанням мийно-дезінфікуючих засобів побутового призначення, прання з попереднім кип'ятінням, спалювання малоцінних речей;

  • систематичне проведення боротьби з мухами, які контактуючи з усіма видами покидьків та нечистот, переносять на своїх лапках збудників кишкових інфекцій, для знищення мух застосовують липкі стрічки та інсектицидні засоби, які зареєстровані у встановленому порядку та дозволені до використання в Україні.

     Заключні дезінфекційні заходи – проводяться одноразово в осередках ГКІ після видалення з них джерела інфекції: госпіталізації, ізоляції хворого тощо. Заключні дезінфекції проводяться з використанням дезінфекційних засобів, які зареєстровані у встановленому порядку та дозволені до використання в Україні,.

   Після госпіталізації хворого в його квартирі профільними спеціалістами проводиться заключна дезінфекція. При цьому здійснюється повний та ефективний комплекс робіт із знищення збудників ГКІ на предметах домашнього вжитку, у приміщеннях, воді в місткостях (резервуарах), колодязях тощо та дезінсекційні заходи, скеровані на знищення переносників збудників ГКІ – мух.

   Щоб уберегтися від таких поширених та небезпечних хвороб, як гострі кишкові інфекції, слід дотримуватись санітарно – гігієнічних вимог та змалку привчати дітей до особистої гігієни. При виникненні перших симптомів кишкової інфекції необхідно негайно звернутися за медичною допомогою для своєчасної організації та проведення комплексу первинних протиепідемічних та дезінфекційних заходів!