Фото без опису

Боротьба  з  туберкульозом – спільна  проблема медичної спільноти, місцевих громад, благодійних  організацій та кожного з нас. Особливо  на  даний  час , коли  в  Україні  триває війна. Війна, яка несе за  собою міграцію  населення, скупченість, бідність, економічні  та  соціальні  проблеми. Довготривале  перебування в  сирих, підвальних  приміщеннях, погіршення  в  харчуванні, порушення режиму  сну  та  відпочинку, перебування в  постійних  умовах  стресу,  відсутність можливості отримання медичної  допомоги  - це  фактори, які  сприяють  поширенню  інфекційних  захворювань, зокрема, великий  ризик  зростання  кількісті  хворих на  туберкульоз.

За  оцінкою Всесвітньої  організації  охорони  здоров’я щорічно  у  світі 10 млн. осіб уперше  хворіють на  туберкульоз і 1,5 млн. осіб помирає від нього.

Туберкульоз є  однією  з  перших  десяти причин  смерті  в  усьому  світі.

Епідемічна  ситуація  щодо  туберкульозу  в  Україні на протязі  останніх років була  напружена;  зафіксовано також зростання  показників  захворюваності  на  туберкульоз і  на Прикарпатті у 2022 році – виявлено 386 випадків  вперше  діагностованого туберкульозу  органів дихання, ріст  в  порівнянні з  2021 роком  становить 19, 9 %.

По  Косівському  району  за  2022 рік  відмічається  зростання кількості  хворих  на  туберкульоз. Так в  порівнянні за  2021 рік  зареєстровано  20 випадків  захворювання  на  туберкульоз, а  за  2022 рік рівень  захворюваності  становить 29 випадків, ріст  захворюваності  становить 45 %.

Розподіл випадків захворювання  серед  населення  Косівського району  по ОТГ :

• Косівське  ОТГ – 10 випадків  або 34 % від  загальної  захворюваності  на  туберкульоз;
  • Рожнівська ОТГ – 9 випадків, що  становить 31 % ;
  • Космацька ОТГ – 5 випадків , що  становить 17 % ;
  • Кутська ОТГ – 4 випадки, це 14 % від загального числа  хворих ;
  • Яблунівська ОТГ – 1 випадок , що  становить 4 %.

Смертність від  туберкульозу зареєстровано  в  2022 році серед  жителів  Косівського ОТГ – 2 випадки, доросле  населення.

Позитивним   моментом  - є відсутність  в  2022 році  випадків захворювання   серед  дітей  та  підлітків. Так для  порівняння  в  2021  році  в  районі було  зареєстровано  3  випадки серед дітей  та  підлітків, що індикатором недовиявлення  дорослих пацієнтів.

Туберкульоз – це  інфекційне  захворювання людини  та  тварин, яке  викликається бактерією  туберкульозу ( паличкою Коха).  Зараження  відбувається  повітряним  та  контактним шляхами. Згідно статистичних даних близько  однієї третини населення  світу  інфіковане  паличкою туберкульозу, але  захворіти найбільшу  вірогідність мають люди, які мають слабкий  імунітет.

Основні симптоми захворювання :

• кашель понад 2 тижні;
  • підвищена температура тіла понад 7 днів;
  • утруднене дихання;
  • біль у грудях;
  • поганий апетит, постійна слабкість;
  • безпричинна втрата ваги;
  • підвищена пітливість, особливо вночі;
  • кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі

Слід  пам’ятати :

• На  туберкульоз може захворіти кожен !
  • Туберкульоз лікується !
  • При виникненні  хоча б одно з симптомів   захворювання  негайно  зверніться  до лікаря!!! Не  займайтесь самолікуванням !!!

Зав. відділення епіднагляду ( спостереження)

та  профілактики  інфекційних  захворювань                    Людмила Гавронська